Urla’da yaşayan ünlü şef Yasin Sözen

Kadri Uçmak 2013-11-06T09:54:15+00:000000001530201311 0

Görüntüsü ve tarzı ile klasik şeflere pek benzemeyen, uyguladığı moleküler gastronomi reçeteleri ile tartışmalara neden olan, tabakta lezzetten önce füzyona önem veren Şef Yasin Sözen, İzmir Üniversitesi Turizm ve Otel İşletmeciliği Bölümü Mutfak Organizasyonu dersine konuk oldu. İnsanların artık giyim ve araba zevklerinden daha fazla damak lezzetine önem verdiklerini söyleyen Şef Sözen, “Son 50 yılın en iyi mesleği aşçılık” dedi. Yurt içi ve yurt dışı meslek deneyimlerini öğrencilerle paylaşan Sözen, öğrencilere önemli tavsiyelerde bulundu.

Yarışmalar çok faydalı

Özellikle aşçılık yarışmaları ile birlikte gelişen merakın, yeni ve başarılı aşçılar yetişmesi adına faydalı olduğunu dile getiren Şef Sözen, “Aşçılık yarışmaları, kalabalık ortamda, stres altında, ekip içinde yemek yapabilme yetilerini geliştirmek için çok önemli. Ancak aldığınız eğitimin amacı yarışmalara katılmak değil, kendine özel, menüleri ile var olan bir şef olmak olmalı” dedi. Yarışmalar sayesinde Türk şeflerinin dünyada bilinirliğinin arttığını vurgulayan Sözen, “Yarışmalarda Türk bayrağını dünyaya açıyoruz. Hem dünya Türk mutfağını hem de Türkiye dünya mutfağını tanıma şansı buluyor. Bu da karşılıklı önyargıların yıkılmasını sağlıyor” dedi. Aşçılık mesleğinin son yıllar içinde önemli bir ivme kazandığını ifade eden Sözen, “Son 50 yılın en iyi mesleği aşçılık. Çünkü artık insanlar giyim ve araba zevklerinden daha fazla damak lezzetine önem veriyorlar” değerlendirmesinde bulundu.

“Her şey dahil” oteller Türk mutfağı önünde engel

Türkiye’nin yıllık yaklaşık 40 milyon turisti ağırladığını ancak otellerde uygulanan “Her şey dahil” sistemi nedeni ile Türk mutfağı ile turistlerin buluşamadığın söyleyen Sözen, “Kişi başı ortalama geliri 798 Dolar olan turistleri her şey dahil sistemi ile otellerde ağırlıyor, günlüğü 3 Euro’dan 5 öğün yemek yediriyoruz. Bu rakamlar için Türk mutfağının en güzel örneklerini vermeye elbette imkan yok. Ancak otelden çıkan turistin Türk mutfağı ile karşılaşma ihtimali bulunuyor” dedi.

Gelecek için hedefinin Avrupa Aşçılar Birliği’nde görev almak olduğunu dile getiren Şef Yasin Sözen’e Turizm ve Otel İşletmecili Program Başkanı Dr. Koray Akman ile Öğr. Gör. Ülker Erdoğan Aracı ve Öğr. Gör. Ceyda Lale söyleşisi sonunda teşekkür etti.

Yorum Yaz »