URLA’DA ÇİFTÇİLER GÜNÜ KUTLAMASI

Kadri Uçmak 2019-05-14T18:50:44+00:000000004431201905 0
URLA’DA ÇİFTÇİLER GÜNÜ KUTLAMASI

Yarımada Kalkınma Planı çerçevesinde tarım üretiminde büyük artışlar olan, çilek, kuşkonmaz gibi yeni ürünlerin elde edilmesinde başarı sağlanan Urla’da Çiftçiler Günü kutlandı.

Urla Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleşen “Dünya Çiftçiler Günü” kutlama etkinliğine Urla Kaymakamı Önder Can, Urla Belediye Başkanı Burak Oğuz, Urla Cumhuriyet Başsavcısı Tuncay Çelik, bir dönem önceki Belediye Başkanı Sibel Uyar, CHP Urla İlçe Başkanı Hakan Özbadur, Urla Ziraat Odası Başkanı Muharrem Uslucan, bir dönem önceki Ziraat Odası Başkanı Nurettin Kılıç, Urla Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Ahmet Birol Aydınhan, Urla Esnaf ve Kefalet Kredi Kooperatifi İsmet Erak, İlçe Tarım Müdürü İbrahim Yılmaz, Meclis Üyeleri, muhtarlar ve çok sayıda çiftçi katıldı.

Programda konuşan Urla Belediye Başkanı Burak Oğuz; “Zamanında bende çiftçilik yaptım, alın teriyle yetiştirdiğimiz ürünleri korumak için elimizden geleni yapardık” dedi. Oğuz konuşmasına şöyle devam etti;

“Yerel yönetimler olarak tarım alanlarımızın korunması için çalışıyoruz. Maalesef izlenen yanlış tarım politikaları nedeniyle çiftçilerimizin, köylümüzün, üreticimizin ayakta kalması çok zor. Pazarlamanın ve rekabet şartlarının ne kadar zor olduğunu biliyoruz. Yerel yöneticiler olarak her zaman öncelikli olarak üreticilerimizin ve kooperatiflerimizin yanlarında olduğumuz gibi bundan sonra da olmaya devam edeceğiz. Daha öncelerde Belediyemizin başlatmış olduğu çok güzel uygulamalar var. Biz bu uygulamaları desteklemeye devam edip daha da geliştireceğiz. Tüm çiftçilerimizin Dünya Çiftçiler Gününü kutluyorum” dedi.

Urla Kaymakamı Önder Can; “Kentleşme ve tarım politikasının düzgün bir şekilde planlaması bu doğrultu da tarım alanlarımızın korunması gerekmektedir. Çiftçilerimiz tarım alanlarını satmamalıdır. Uzun vadeli düşünüp bu alanlarımızı koruyup daha da çok geliştirmeliyiz. Kentimizde tarım günden güne gelişiyor ve artıyor. Bizlerde kamu olarak bu konuda hem yerel yönetimimiz hem de odalarımızla tarımı her zaman destekleyeceğiz. Üreticimizin, çiftçimizin her zaman yanında olacağız” şeklinde konuştu.

Tarım ülkemiz için vazgeçilmez bir unsurdur. Maalesef son yıllarda tarım alanlarımız azalmakta, üreticimiz üretememektedir diyen Ziraat Odası Başkanı Muharrem Uslucan; “Tarım malzemelerindeki artış, tarım alanlarının yok edilip betonlaşması çiftçimizi tarıma küstürmüştür. Urla’da gerek yapılan festivaller, gerekse yeni ürünlere teşviklerin olması bizler için umut verici. Bizlere destek veren Kaymakamımıza, Belediye Başkanımıza ve tüm STK’lara çok teşekkür ederim. Tüm çiftçilerimizin Dünya Çiftçiler Günü kutlu olsun” ifadelerini kullandı.

İlçe Tarım Müdürü İbrahim Yılmaz ise; “Yerel yönetimimiz ile birçok güzel işlere imza attık. Enginar Festivali hem üreticiye hem de esnafa can suyu olmuştur. Ama enginarın sadece bir ay değil de 12 ay boyunca pazarlanmasını üreticimizin ve esnafımızın bundan sürekli gelir sağlamasını yaratacak projeler yapmamız gerek. Emeği geçen herkese teşekkür eder, çiftçilerimizi kutlarım” dedi.

Bir dönem önceki Ziraat Odası Başkanı Nurettin Kılıç; “Şimdiye kadar yapılan tüm çalışmalarda emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Urlamız’da tarım her zaman önemli bir yere sahip olmuştur. Son zamanlarda da uygulan tarım politikaları ile Urla’da tarım alanları artmıştır. Her zaman çiftçilerimizin ve üreticimizin yanındayız…” şeklinde konuştu.


 

Yorum Yaz »