NECATİ CUMALI ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU

Kadri Uçmak 2019-01-16T09:26:25+00:000000002531201901 0
NECATİ CUMALI ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU

Urla Belediyesi ve İzmir Devlet Tiyatrosu işbirliği ile Urlalı yazar Necati Cumalı adına bu yıl ikincisi düzenlenen Oyun Yazma Yarışması’nda ödüle layık görülen eserler törenle sahiplerini buldu.

Urla Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenen törene Urla Belediye Başkanı Sibel Uyar’ın yanı sıra Urla Kaymakamı Önder Can, İzmir Devlet Tiyatrosu Müdürü Levent Ulukut, Belediye Başkan Yardımcısı Ziya Çamsarılıoğlu, Belediye Meclis Üyeleri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, yarışmanın değerlendirme kurulu üyeleri ve Urla Halkı katıldı.

Ödüller sahiplerini buldu

Yapılan değerlendirme sonucu birinciliğe “Öteki Ankara Müzikali” adlı oyunuyla Cenk Türkkanı layık görüldü ve On bin Türk Lirası ödülün sahibi oldu. İkinciliğe layık görülen Oyuk adlı oyunla eser sahibi Burak Kılıç altı bin Türk Lirasının sahibi olurken üçüncülüğe layık görülen “Dağınık Oda” adlı eserin sahibi Burcu Büyükakkaş üç bin Türk Lirası para ödülünün sahibi oldu. Eser sahiplerinin ödüllerini Başkan Sibel Uyar,  İzmir Devlet Tiyatrosu Müdürü Levent Ulukut ve Başdramaturg Canan Kırımsoy takdim etti.

Urla örnek bir kent

Yarışmanın düzenlemesinde desteği olan Devlet Tiyatrosu’na teşekkür eden Başkan Uyar; “Yıllardır düzenlediğimiz yarışma sayesinde kök salacak nice çınarlar yetişiyor. Urla Belediyesi olarak yaptığımız Necati Cumalı Oyun Yazma Yarışmasıyla buna öncü olmak onur verici. Urla Türkiye’de tek… Türkiye’de örnek bir kent… Çünkü Urla, ülkemizde Devlet Tiyatrosu yerleşik sahnesine sahip olan tek ilçe. Ve 4 yıldır kapalı gişe oynayan bir sahne. Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi, ‘Bir milletin sanat yeteneği, güzel sanatlara verdiği değerle ölçülür’ “ diye konuştu.

Urla’nın katkısı devasa

Törenin açılış konuşmasını yapan Başdramaturg Canan Kırımsoy yaptı. Genç yazarlarımızı teşvik eden çalışmalarda bulunuyoruz diyen Kırımsoy: “Urla’nın buradaki katkısı devasa. 55 oyun yazmak ne demektir biliyor musunuz? Türkiye kültürüne çok muazzam bir katkıdır. Hiçbir ülkede bir anda 55 oyun yazılmaz. Ve bir belediyenin bu oyunların arkasında durması büyük bir güç büyük bir cürettir. Bu gözlerimin nice oyunlar görmesini istiyorum” diye konuştu.

Necati Cumalı’nın adına yakışır bir yarışma

“Oyun yazma yarışmasının” bir parçası olmak büyük bir mutluluk ve onur kaynağı olduğunu vurgulayan İzmir Devlet Tiyatrosu Müdürü Levent Ulukut; Necati Cumalı gibi yazarlarımızın yetişmesi için bu tür yarışmaların düzenlenmesi bir ihtiyaç.  Bu ihtiyacı da ancak ödenekli kurumlar karşılayabiliyor. Biz de İzmir Devlet Tiyatrosu ve Urla Belediyesi olarak, Urla’dan yetişen bu yörenin sesini dünyaya duyuran Necati Cumalı’nın adına yakışır bir yarışmanın daha ikincisini düzenlemenin haklı coşkusunu yaşıyoruz“ dedi.

“Radyum Kızları” oyunu sahnede

Geçtiğimiz yıl ilk kez düzenlenen Necati Cumalı oyun yazma yarışmasında birinciliğe layık görülen Karden Kasaplar tarafından kaleme alınan 2018 –2019 sezonunda İstanbul Devlet Tiyatrosunda Laçin Ceylan rejisiyle sahneye konan ve halen gösterimde olan “Bir Peri Masalı; Radyum Kızları” adlı oyununun görüntüleri gösterildi. Ayrıca törende Necati Cumalı’nın İzmir Devlet Tiyatrosunda bugüne kadar sahnelenmiş olan oyunları izleyici ile paylaşıldı. Necati Cumalı’ya ait “Gömü” adlı oyununun şarkıları ise canlı performans eşliğinde seslendirildi.

52 eser değerlendirildi

Yarışmaya başvuran 55 eserden 52’sini şartnameye uygun bulan yarışmanın değerlendirme kurulu üyeleri arasında Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Mustafa Kurt, Edebi Kurul Başkanı Bozkurt Kuruç, Başrejisör Hakan Çimenser,  Başdramaturg Canan Kırımsoy, İzmir Devlet Tiyatrosu Müdürü Levent Ulukut, Sanatçı Sedat Şenoğlu ile Dramaturglar Füsun Ataman, Pınar Merterkek ve Eren Aysan yer aldı.

Yorum Yaz »