İYTE’DE AKADEMİK YIL BAŞLADI

Kadri Uçmak 2018-10-19T16:37:34+00:000000003431201810 0
İYTE’DE AKADEMİK YIL BAŞLADI

İzmir Cumhuriyet Meydanı’nda Atatürk Anıtı’na çelenk konulmasıyla başlayan 2018-2019 Akademik Yılı Açılış Töreni, İYTE Kampüsünde düzenlenen programla devam etti.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasından sonra açılış konuşmaları yapıldı.  TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, Rektör Güden, Enstitüye birincilikle girme başarısı gösteren Hakan Yener, Öğrenci Konseyi Başkanı Ömer Alptuğ Ardıç törende konuşma yaptı.

Rektör Güden : “İYTE’de Güçlü Bir Araştırma Altyapısı Var”

Törende konuşan Rektör Güden, İYTE’nin büyük bir aile olduğunu söyledi. İYTE’nin büyük bir resmini çizdiğini söyleyen Rektör Güden şöyle konuştu: “İYTE, YÖK tarafından belirlenen kriterlere göre ülkemizdeki 10 araştırma üniversitesinden birisi olma başarısı gösterdi. Burada, araştırma-inovasyon ekosistemi kurmaya çalıştık. Sizlerle birkaç veriyi paylaşarak İYTE’nin ülkemizin bilimsel gelişim sürecinde oynadığı rolün önemini anlatmak istiyorum. Enstitümüzde 2016-2017 yılı içinde 486 makale yayınlandı ve bu makaleler 1305 atıf aldı. Yani CERN makaleleri de dahil edildiğinde bir öğretim üyesi başına 1,81 makale oranımız bulunuyor ki bu Türkiye ortalamasının üstünde bir rakam. İYTE tematik alanlarda yoğunlaşmış, yüksek teknoloji için bilgi üreten bir üniversite.  Nanoteknoloji ve biyoteknoloji gibi iki tane stratejik öneme sahip alan belirledik. Bu alanlarda projeler yürütüyoruz. İYTE’nin güçlü bir araştırma altyapısına sahip olduğunu ifade eden Rektör Güden “İYTE kuruluşundan bu yana Türkiye’de araştırma üniversitesi misyonu yerine getirmiş olup, bu noktadan sonra bu misyonun daha da ileri götürüp bir dünya üniversitesi olmalıdır ve olacaktır.” diye konuştu.

İYTE’de açılış dersi veren TÜBİTAK Başkanı Prof. Hasan Mandal, konuşmasına İYTE’de açılış dersi vermekten duyduğu memnuniyeti dile getirerek başladı. Bilim merkezi, teknoloji üssü, ileri sanayi ülkesi Türkiye hedefi için İYTE gibi araştırma üniversitelerine ihtiyaç olduğunu söyleyen Prof. Dr. Mandal şu şekilde devam etti: “Bilim olamadan teknoloji olmaz, teknoloji olmadan sanayi olmaz. Biraz önce Rektör Hocamızın sunumundaki durum analizinde yer alan İYTE’nin performansı çok etkileyici. Yüksek teknoloji alanında üretim yapabilmek için öncelikle temel bilimlerde yoğun araştırmalar yapmalı ve bilgi üretmeliyiz. Bu yüzden İYTE, teknoloji üssü kavramının Türkiye’deki çıkış noktası. Uzun zamandır yakından takip ettiğim İYTE, bir akademisyen ve bilim insanı olarak gurur duyduğum bir araştırma üniversitesi. Prof. Dr. Hasan mandal Türkiye’nin bilim, teknoloji ve yenilik alanında hedeflere ulaşma konusunda bir ivme yakaladığını, Ar-Ge faaliyetlerinde bir atağa geçtiğini söyledi.” Bilimsel yayın ve patent başvurularında Türkiye’nin hızlı bir yükselişe geçtiğini söyleyen Prof. Dr. Hasan Mandal, TÜBİTAK’ın öğretim üyelerine projelerinde destek olabilmek için yeni programlar ürettiğini sözlerine ekledi.

Törende 2017 yılında en çok makale yayınlayan akademisyenlere rektör Yardımcıları, dekanlar, akademik ve idari personel ile öğrencilerin katılımıyla İzmir Cumhuriyet Meydanı’na çelenk koymayla başlayan 2018-2019 Akademik Yılı Açılış Töreni, İYTE Kampüsünde düzenlenen programla devam etti.

Törende 2017 yılında en çok makale yayınlayan akademisyenlere plaket ve araştırma ödülü verildi. Akademik yayın ödül töreninin ardından yıl içinde İYTE’den emekliye ayrılanlar için de bir ödül töreni düzenledi. Tören, Elektronik Solo Keman müzik dinletisiyle sona erdi.

Ödül Alan Akademisyenler ve Makale Sayıları Şu Şekildeydi:

Doç. Dr. Hasan Şahin ( 16 makale),

Prof. Dr. Mustafa Demir (11 makale),

Prof. Dr. Sami Doğanlar (10 makale),

Prof. Dr. Anne Frary  (10 makale) plaket ve araştırma ödülü verildi. Akademik yayın ödül töreninin ardından yıl içinde İYTE’den emekliye ayrılanlar için de bir ödül töreni düzenledi. Tören, Elektronik Solo Keman müzik dinletisiyle sona erdi.

 

 

Yorum Yaz »