BU ÜLKE KİMİN VATANI?

Kadri Uçmak 2018-10-20T20:47:48+00:000000004831201810 0
BU ÜLKE KİMİN VATANI?

Kadri Uçmak

Bu ülkenin kimin ülkesi olduğu yaşayanları tarafından algılanamıyor mu? Diye düşünüyorum zaman zaman… Sonra kendime dönüyorum ve soruyorum; “La ağanın, bu ülke kimin ülkesi? Bu VATAN kimin?” Kendi kendime cevap veriyom. “Bu ülke benim, bizim ülkemiz, benim VATANım, bizim VATANımız.” La oğlum, mademki bizim ülkemiz, bizim VATANımız, bu ülke için alınan kararladan bizim hiç habarımız olmayo. Neden? Saraylada, saray yavrulanda, villacıklada oturanla ullada, bullada hazine arıyo, buluyo, çıkartıyo, çatır çatır yiyo. Bizim habarımız olmayo! Neden? Yine kendime dönüyon, gene soruyon; La oğlum bu ülke kimin ülkesi, bu ülke kimin VATANı? Kendime diyon ki; “La oğlum bu ülke bizim ülkemiz, bu VATAN bizim VATANımız. Ama hıyarın biri çıkıyo diyo ki; “Çalıyo ama çalışıyo”. Ula içimden diyon ki; “La oğlum almış eline bıçağı seni HIYAR gibi soyuyo, farkında değilsin!” Yine dönüyom kendime soruyon; “farkına varır mı?” Diye… Soruyon emme bi hıyar daha ortaya çıkıyo, diyo ki; “soyuyosa beni soyuyo, sana ne?” Amanın ben nellere gidin? Abooo. İçimden bi sallıyom. “Ulen Emine Godun’ın Çocuğu, seni soyarken beni de soyuyo” diyom. Valaha ağnamayo. “La oğlum, gece gündüz  uyuyon” diyom. “Gündüzleri uyumuyom” diyo. Uyuduğunun farkında değil! “Gündüz uyuduğun için seni soyuyo, uyumasan soyamaz” diyom. Yine “gündüzleri uyumuyom” diyo. Hiç bişeyin farkında değil! Şunu anladım ki; bu vatandaşı kabak gibi oysala, onu da ağnameycek!

Geçen gün bi abim diyo ki; “Ya” diyo. “Bi vatandaş ile karşılaştım. Dedim ki; hırsızın biri va. Önüne geleni çalıyo…” Vatandaş ne demiş biliyo musunuz? “Gözümle görmeden inanmam.” Güzel bi cevap! Aynen ben de öyle düşünüyon. Emme Abim demiş; “Hırsızın gemicikleri de vamış, villacıkları da… Bunları da mı göremeyon?” Vatandaş bunu duyunca bi seyirtmiş. Abim diyo ki; “Vatandaşı bulabilene aşk olsun. Ula bunla %10’la mı çalışıyo yoğusam? Bunu da ben ağnamayom” diyo. Abooo! Memleket ne hale gelmiş! Abim diyo ki; “Bu memlekette bi diktatör bozuntusu vamış. Bu vatandaşları bu hale o getiriyomuş” diyo. “Bu diktatör bozuntusu kim? Bi çözemedim” diyo! Heralde abim de ağnamamazlıktan geliyo diye bi şüpheye düştüm emme, abim uyanık. Gündüz de uyuyanlardan değil! Helal olsun.

Abim son olarak bişey daha deyvedi. “Ya” dedi. “Şu eskiden kemik hastanesinin olduğu adayı da kazmalamışla. Ama kimin kazmaladığı kulağıma çalınmadı.” Abimin sanki bi bildiği va gibi geliyo bana… Bi daha karşılaşırsak biraz sıkıştırmak lazım sanki… Sahi o kemik hastanesi o adadan neden kaldırıldı? Yoğusam hastane zincirleri olanla adaya el koymaya mı çalışıyola? Burnuma ağır kokula geliyo.

Sahi bu ülke, bu VATAN kimin?

Yorum Yaz »