BODRUM’U DA TÜRKİYE’Yİ DE KORU MUHALEFET!

Kadri Uçmak 2019-09-20T19:36:58+00:000000005830201909 0
BODRUM’U DA TÜRKİYE’Yİ DE KORU MUHALEFET!

Kadri Uçmak

Dün bir habere takıldım. Mumcular ve Milas arasında linyit kömürü çıkarmak için adımlar atılmış. İyi de ‘turizm bölgesinde’ kömürün ne işi var? Ayrıca bu bölgede zeytin ağaçları mevcut! Bunlardan başka ‘su havzaları’ çok önemli! Neymiş efendim buralardan kömür çıkacakmış!

Bu konu ile ilgili olarak düşünceleri çok önemli. Bakalım Akp Örgütleri ve basın nasıl bir tutum içine girecekler? Halka mı hizmet edecekler? Yoksa birkaç kişilik şirkete mi hizmet edecekler? Tarım ve SU mu önem arz eder? Yoksa toprakların peşkeş çekilmesi mi? Zeytin ağaçlarının kesilmesi mi? Yoksa suyun yok edilmesi ile tarımın yok edilmesiyle TURİZMİ yok etme zihniyeti ne kadar ağır basacak? Bunları önümüzdeki zaman belirleyecek.

Suyun yok edilmesi demek; Bodrum’daki binlerce esnafın, turizmcinin ekmeğine darbe vurulması demektir. Keza tarımın yok edilmesi yine Bodrum’da binlerce esnafın ve turizmcinin ekmeğine darbe vuracaktır. Mumcular Bölgesi, turizm sezonunda Bodrum’un hem suyunu, hem sebze ve meyvesini, hem etini karşılayan bir yöre! Bodrum Halkı, oteller ve restaurantlar; susuz, tarımsız ve etsiz bırakılamaz! Bırakılır ise turizm biter, dolayısıyla tarım da, hayvancılık ta biter!

Ancak şunu herkes anlamalı! Bodrum Halkı ile uğraşmak zordur! Neden? Çünkü sene 1997. Torba Sapağı’ndan, Ortakent sınırına kadar Kıbrıs Şehitleri Caddesinin sağına soluna iş yerleri yapılmasını, kısaca buraların imara açılması için belediye meclisi bir karar almıştı. Ancak Bodrum Halkı’nın ve basının bir bütün olarak hareket etmesiyle belediye meclisi o kararı geri almak zorunda kalmıştı. Bugün de merkezi yönetimin almış olduğu bir kararı geri aldırmaları bilincinde bir halk ile karşı karşıya kalacaktır Akp İktidarı! Yalnızca Akp İktidarı değil tabii ki! Koltuk değneği MHP’den bakalım nasıl bir ses çıkacak! Bakalım Akp İktidarı ve MHP Bodrum Halkı’nın, Mumcular Halkı’nın yanında mı yer alacaklar? Yoksa linyit madeni çıkaracak şirketle birlikte mi hareket edecekler? Bu bir süreç meselesi. Beklenip görülecek.

Turizm bölgeleri birer SİT alanı gibidirler. O zaman şöyle diyeceğiz; “SİTtir. Git. Kömürünü başka yerde ara…”

Akp İktidarı, para nasıl gelirse gelsin zihniyeti ile ekonominin çarklarını çevirmeye çalışıyor. Dünya âlem biliyor, güzelce anlatılsa bu durumu 5 yaşındaki çocuk ta anlayacaktır. Ama anlamayan bir zihniyet var. Akp İktidarı. Üretmeden ekonominin çarklarını döndüremezsiniz! En son durum ortada… Akp’den istifalar başladı. Yakında koltuk değneği de kendilerini bırakacaktır.

Bizler “YERLİ MALI YURDUN MALI HERKES ONU KULLANMALI” sloganıyla büyüdük. Markete giriyorum. Yerli malı ürün arıyorum, yok! %1 belki. Üretmeden ekonominin çarkları nasıl dönüyor?! Bakın; Arabistan’da bir yangın oluyor. Bunun sonucunda mazota, benzine 35 krş zam geliyor. Eğer üreten ekonomiye sahip olsan, bu zammı yapmayabilirsin, şayet PETKİM’i, Aliağa’yı satmamış olsan! Göğüs gerebilirsin. Allah muhafaza, Amerika’da yetişen Virjinya Tütün tarlalarında bir yangın çıksa, bu sefer sigaraya zam uygulayacaksın! Ancak, sigara fabrikalarını satmamış olsaydın bu duruma zaten göğüs gerebilirdin! Adamlar Türk Halkı ile kedi fare oyunu oynuyorlar, yönetim susuyor! Soyup soğana çeviriyorlar kimseden çıt çıkmıyor! Bir yönetim kendi halkına karşı bu kadar hasis olur mu?

Meydanlar, DEMOKRASİNİN olmazsa olmazlarıdır. Tank palet fabrikası satılıyor. Muhalefet sadece satanları halka şikâyet ediyor. Türkiye’de bu konu ile ilgili meydanlar yalnızca Adapazarı’nda yok! Çok önemli bir konu. İstanbul’da, Ankara’da, İzmir’de büyük mitingler yapılması gerekir. Öyle kenarından, köşesinden tutmakla mücadele olmaz! Ortasından vuracaksın! Yesinler sizin muhalifliğinizi! Bu büyük kentlerde yapılan mitingler yeterli gelmedi mi? Daha çok büyük şehir var muhalefetin elinde! Oralarda da mitingler yapılması gerekir. Sonuçta mutlaka tutacaktır! Ama bu bir yetenek meselesi! Dik durma meselesi! Eğer Tank Palet fabrikası satılırsa bu muhalefetin suçudur! “Biz şurada şunu, burada bunu yaptık” diyorlar ise demek ki eksik kalınmış ki tank palet fabrikası satılmış! Hala İstanbul, Ankara, İzmir’de miting yapma şansınız var! Ama bu bir cesaret meselesi! Muhalefetin işi cesur olmaktır! Cesaret göstermektir! Tank Palet Fabrikası neden satılıyor? Bakımı için 50 MİLYON TL bulunamadığı için! Peki, sonra ne yapıyor bu iktidar? 80 MİLYONx4=320 MİLYON verip, 4 adet Mercedes alıyor! Bunun anlamı nedir biliyor musunuz? Muhalefetle dalga geçmektir!

Nereden nereye geldik? Çünkü bütün konular biribirine o kadar bağlı ki!

Son bir şeye değinmek istiyorum. Duydunuz mu? Yapılan zamlar zam değilmiş! Neymiş? Fiyat değişikliğiymiş! Alın size doğaçlama bir komedi! Bunu komedi sanatçılarından biri dile getirse idi. Dava açarlardı. Kendilerine dava açmıyorlar. Bir komedi de bu!

Bir habere; “halka hizmet, hakka hizmet” diye başlık atmıştım. Bu doğru. Acaba “Katarlıya hizmet de hakka hizmet midir?” Bunun cevabını çok merak ediyorum.

Umarım muhalefet aklını başına toplar. Tank Palet Fabrikasını sattırmaz! Eğer biz bu konuda çok şey yaptık derse muhalefet. Onlara diyorum ki; yeterli hiçbir şey yapmadınız! Çünkü korkaksınız!

Yorum Yaz »